XXIII FESTYN ARCHEOLOGICZNY
26.09.2017 zswystep_2012 575
grafika

   W dniach 16-24 września 2017 roku w Biskupinie odbył się XXIII Festyn Archeologiczny ,,Bogowie wojny” to było hasło tegorocznej edycji festynu. Jak co roku i tym razem uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do osady biskupińskiej.

   W trakcie którego głównymi bohaterami byli wojownicy i ich boscy opiekunowie. Organizatorzy zaprezentowali dawne uzbrojenie, sposoby walki oraz sferę duchową i światopogląd dawnych wojowników. Codziennie można było uczestniczyć w różnorodnych pokazach oraz inscenizacjach bitew. Odbywały się również pokazy teatralne, w których przeplatały się mityczne opowieści i obrzędy. Swoja taktykę walk przedstawiali rzymskie legiony naprzeciw którym stawała armia barbarzyńskich Dalków. Na arenie można było oglądać niewolników – gladiatorów, którzy sprawdzali swoją siłę w bojowych igrzyskach. W wojskowych obozach mogliśmy bliżej poznać uzbrojenie dawnych wojowników oraz zaobserwować różne aspekty życia w czasie wojny. Nie zabrakło specjalnych stoisk poświęconych archeologii wojny oraz wykładów popularno- naukowych. Całość dopełniła niezwykła wystawa ,,Miecz Europy” zaprezentowana w Muzeum Biskupińskim. Niezwykle barwne tło dla wojowniczych zmagań stanowiła rekonstrukcja życia codziennego, gdzie liczni międzynarodowi odtwórcy prezentowali dawne rzemiosła, a wśród nich między innymi: złotnictwo, garncarstwo, skórnictwo, kowalstwo, tkactwo czy pokazy pozyskiwania dziegciu smaków dawnej kuchni. Ciekawą atrakcją były także koncerty dawnej muzyki oraz warsztaty tańca.

 

   Pogoda była ładna i słoneczna, sprzyjała spacerom, podczas których można było popływać statkiem po jeziorze biskupińskim, w chatach ulepić naczynia z gliny, własnoręcznie nadziać korale, czy też wybić monetę z czasów Bolesława Chrobrego, Mieszka II, bądź też okolicznościową. Uczniowie chętnie zwiedzali muzeum oraz zagrodę Wisza w której nagrywano sceny do filmu ,,Stara baśń”. Chętni kupowali również wyroby z wikliny, miody, biżuterie oraz różnego rodzaju broń oczywiście drewnianą!!!

   Była to kolejna ciekawa lekcja historii, która nie odbywała się tradycyjnie w klasie, w szkoły. Każdy uczestnik z pewnością znalazł coś dla siebie, czymś się zainteresował, czegoś nauczył. Jestem pewna, że zdobytą wiedzę wykorzystają na lekcjach. Wszyscy wróciliśmy do domów pełni wrażeń i wspomnień, w doskonałych humorach.

 

Organizator:

Elżbieta Krupińska

 

 

 

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane